Rachunek prawdopodobieństwa
Rachunek prawdopodobieństwa pomaga obliczyć szansę zaistnienia pewnego określonego zdarzenia.
Rachunek prawdopodobieństwa bazuje na kombinatoryce.
Żeby obliczyć szansę dowolnego zdarzenia (nazwijmy go literą A ), musimy określić liczbę zdarzeń sprzyjających oraz liczbę wszystkich możliwych zdarzeń (do tego celu stosujemy kombinatorykę). Następnie do obliczenia prawdopodobieństwa korzystamy z jednego wzoru:
P(A)=|A||Ω|
gdzie:
|A| - to liczba zdarzeń sprzyjających (czyli takich, o które nam chodzi) - moc zbioru |A|
|Ω| - to liczba wszystkich możliwych zdarzeń - moc zbioru |Ω|
Pojęcia stosowane w rachunku prawdopodobieństwa:
Poziom 1
- Doświadczenie losowe - czynność którą wykonujemy, np.: rzut kostką, wybór dnia tygodnia.
- Zdarzenie elementarne - zdarzenie jakie może wydarzyć się w doświadczeniu losowym, np.: wypadło
5 oczek, wybrano środę. - Zdarzenie losowe - zbiór jednego lub kilku zdarzeń elementarnych, np.: wypadła parzysta liczba oczek (
2 ,4 , lub6 ), wybrano dzień powszedni. - Moc zbioru - liczba elementów danego zbioru, np.:
|{2,4,6}|=3 ,|{dni powszednie}|=5 .
Ω - zbiór wszystkich zdarzeń elementarnych doświadczenia losowego, np.: dla rzutu kostkąΩ={1,2,3,4,5,6} .A - zdarzenie losowe (podzbiórΩ ), np.: jeżeliA to zdarzenie polegające na tym, że wypadła parzysta liczba oczek, to:A={2,4,6} .
Mając opanowaną tę wiedzę, możecie śmiało próbować zrobić poniższe zadania.
*Zadań jest 8 (3 na pierwszym poziomie, 3 na drugim oraz 2 naprawdę trudne) i są uszeregowane poziomami trudności.
*Jeżeli ktoś nie będzie umiał zrobić zadania proszę śmiało pytać (w komentarzach), na pewno w przeciągu paru dni pojawi się odpowiedź, a tych którzy rozwiązali proszę również wrzucać odpowiedzi do komentarzy albo wysyłać na mail, chętnie wprowadzimy ewentualne poprawki. :-)
*Odpowiedzi na obydwa najtrudniejsze zadania są zamieszczone na dole strony, ale najpierw spróbujcie sami je rozwiązać.
Poziom 1
Zadanie 1.
W pudełku jest 15 kul, z czego 3 stanowią kule białe. Jaka jest szansa, że losując kulę trafimy na kulę białą? Wynik podaj w postaci ułamka nieskracalnego.
Zadanie 2.
W magazynie jest 7 misiów, 8 lalek, 10 samochodzików i 5 robotów. Jakie jest prawdopodobieństwo, że losując jedną rzecz z magazynu
Zadanie 3.
W pewnym miejscu na świecie każdego dnia szansa na deszcz wynosi 1/3. Jakie jest prawdopodobieństwo, że przez trzy dni z rzędu NIE będzie tam padać deszcz?
Poziom 2
Zadanie 1.
Rzucamy trzy razy monetą, a następnie rzucamy tyle razy kostką, ile orłów otrzymaliśmy w rzutach monetami. Oblicz prawdopodobieństwo tego, że suma oczek otrzymanych w rzutach kostką jest dwa razy większa od liczby orłów otrzymanych w rzutach monetą jeżeli wiadomo, że w rzutach monetą otrzymaliśmy przynajmniej jednego orła.
Rzucamy trzy razy monetą, a następnie rzucamy tyle razy kostką, ile orłów otrzymaliśmy w rzutach monetami. Oblicz prawdopodobieństwo tego, że suma oczek otrzymanych w rzutach kostką jest dwa razy większa od liczby orłów otrzymanych w rzutach monetą jeżeli wiadomo, że w rzutach monetą otrzymaliśmy przynajmniej jednego orła.
Zadanie 2.
Z pojemnika, w którym są dwa losy wygrywające i trzy losy puste, losujemy dwa razy po jednym losie bez zwracania. Oblicz prawdopodobieństwo, że otrzymamy co najmniej jeden los wygrywający. Wynik przedstaw w postaci ułamka nieskracalnego.
Zadanie 3.
Spośród liczb naturalnych trzycyfrowych wybieramy jedną liczbę. Jakie jest prawdopodobieństwo wybrania liczby, która przy dzieleniu przez 11 daje resztę 3.
Poziom 3
Zadanie 1
Liczby 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ustawiamy losowo w szeregu. Oblicz prawdopodobieństwo, że w tym ustawieniu suma każdych dwóch sąsiednich liczb będzie nieparzysta. Wynik podaj w postaci ułamka nieskracalnego.
Zadanie 2
Ze zbioru liczb losujemy bez zwracania 4 liczby. Oblicz jakie jest prawdopodobieństwo, że wśród 4 otrzymanych liczb jest dokładnie jedna para liczb o sumie równej 14.
UWAGA ROZWIĄZANIA!!!
Rozwiązanie 1
Wszystkich możliwych ustawień 8 liczb jest
W zdarzeniach sprzyjających na przemian muszą stać liczby parzyste i liczby nieparzyste.
Policzmy takie zdarzenia. Pierwszą liczbę wybieramy dowolnie – na 8 możliwych sposobów. Drugą możemy już wybrać tylko na 4 sposoby, bo musi mieć inną parzystość niż pierwsza. Trzecią możemy wybrać na 3 sposoby – musi tej samej parzystości co pierwsza i musi być od niej różna. Czwartą możemy wybrać też 3 sposoby – musi mieć taką samą parzystość jak druga i być od niej różna. Analogicznie piątą i szóstą liczbę możemy wybrać na 2 sposoby, a przy wyborze liczb siódmej i ósmej nie mamy już żadnego wyboru. Zatem jest
zdarzeń sprzyjających i prawdopodobieństwo wynosi
Rozwiązanie 2
Wszystkich zdarzeń elementarnych jest
Wypiszmy wszystkie pary liczb, które w sumie dają 14.
Jest jeszcze liczba 7, która nie ma pary (bo losujemy bez zwracania).
Sposób I
O zdarzeniach sprzyjających myślimy następująco: musimy wybrać jedną z powyższych par, a potem musimy dobrać jeszcze dwie liczby tak, aby nie były z jednej pary.
Jedną parę możemy wybrać na 6 sposobów. Po wybraniu tej pary pozostaje liczb i z nich musimy wybrać jeszcze dwie. Dwie pozostałe liczby możemy wybrać na
sposobów. Od tych 55 możliwych par musimy jednak odjąć 5 par, w których suma jest równa 14. W sumie 3 i 4 liczbę możemy więc wybrać na sposobów. Jest więc
zdarzeń sprzyjających i prawdopodobieństwo jest równe
Comments
Post a Comment